Strona główna   
O firmie    Dokumenty    Koncesje    Zdjęcia dnia    Galeria    Kontakt
Oferta

Opisy krajów

Informacje
Goście na stronie: 4
Godzina 14:34
Niedziela 15.09.24
Imieniny: Albina i Nikodema

Zdjęcie dnia


Subskrypcja
Podając swój adres e-mail, będziesz informowany o nowych ofertach.

   
  Chorwacja











Stolica:

Zagrzeb

Powierzchnia:

56 542 km2

Ludność:

4,4 mln

Język:

Chorwacki, inne w 4%
(niemiecki,węgierski, włoski)

Waluta:

Kuna (HRK)

Główne miasta:

Vukowar, Zagrzeb, Rijeka,
Pula, Split, Dubrownik.

Ustrój:

Republika

Głowa państwa:

Stipe Mesić

Sczepiena:

Brak obowiązkowych
szczepień

Wiza:

Dla pobytu do 90 dni
nie obowiązuje.

Zasilanie:

230V


Warunki naturalne

Chorwacja położona jest w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z: Bośnią i Hercegowiną, Jugosławią, Słowenią i Węgrami. Na północnym-wschodzie występują płaskie równiny (część Kotliny Panońskiej); natomiast wzdłuż wybrzeża Adriatyku, na zachodzie i południu, Góry Dynarskie. Ich częścią jest Wybrzeże Dalmatyńskie, a także Kras Dynarski z interesującymi zjawiskami krasowymi. Występują liczne przybrzeżne wyspy (718 wysp i 467 wysepek na Morzu Adriatyckim), gdzie do największych można zaliczyć: Krk, Brač, Cres, Hvar, Pag, Korčula, Dugi Otok. Największymi rzekami Chorwacji są: Sawa i Drawa, które są dopływami Dunaju. W Górach Dynarskich występują liczne zbiorniki podziemnych wód krasowych. Około 35% powierzchni zajmują lasy - dębowe i bukowe w części północno-wschodniej, iglaste na obszarach górskich. Na wybrzeżu zarośla typu makii. Parki Narodowe Chorwacji: Jez. Plitwickie (wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO), Mljet, Bisnjak, Paklenica.

Klimat

Klimat na wybrzeżu podzwrotnikowy śródziemnomorski, w głębi kraju umiarkowany ciepły.

Średnie temperatury w Chorwacji (w °C)

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

-3°

-1°

12°

16°

25°

27°

26°

18°

12°



Średnie opady - suma opadów mierzona w milimetrach

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

55

52

50

60

83

90

81

77

77

87

88

70

Ludność

Grupy etniczne: Chorwaci 78%, Serbowie 12%, Węgrzy 1%.
Grupy wyznaniowe: katolicy 77%, prawosławni 11%, protestanci. 1%, muzułamanie1%.

!!! WARTO PRZECZYTAĆ PRZED WYJAZDEM !!!

Wizy:

Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać w Chorwacji bez wiz do 90 dni. Powyższe uprawnienie nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć tu pracę, a także udających się na pobyt stały. W takim przypadku powinny ubiegać się one o specjalne zezwolenie władz chorwackich, będące podstawą do wydania wiz w przedstawicielstwie dyplomatycznym Chorwacji.


Paszport:

Przy wjeździe nie ma szczególnych wymogów dotyczących okresu ważności paszportu, jednakże nie może być on krótszy niż dozwolony okres pobytu. Jeżeli przeciwko cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie karne lub wykroczeniowe, właściwe organy mogą tymczasowo zatrzymać jego paszport, wydając w zamian pisemne zaświadczenie.

Zdolności płatnicze:

Przepisy chorwackie przewidują możliwość odmowy wjazdu, a także wydania zakazu pobytu tym cudzoziemcom, którzy nie mają wymaganych środków na utrzymanie. Ilość dewiz, które należy okazać w przypadku ewentualnej kontroli przy wjeździe, nie jest jednak dokładnie określona.


Prawo jazdy:

Chorwacja honoruje polskie prawo jazdy. Turysta powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu. Z uwagi na dużą liczbę wypadków drogowych wprowadzono znaczne zaostrzenie przepisów drogowych. Dotyczą one: ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/godz. ,obowiązku włączania świateł mijania, wprowadzenia punktów karnych (7 pkt. powoduje odebranie prawa jazdy na trzy miesiące) oraz wysokich kar za nieprzestrzeganie przepisów drogowych. Na przykład za przekroczenie prędkości kara wynosi 20USD, za spowodowanie wypadku do 800 USD. Pojazd powinien być wyposażony w dwa trójkąty ostrzegawcze.


Ubezpieczenie:

Wskazane jest ubezpieczenie na wypadek choroby lub nieszczęśliwego wypadku oraz ubezpieczenie komunikacyjne autocasco. Bezpłatna opieka medyczna przysługuje obywatelom RP przyjeżdżającym w celach turystycznych w ograniczonym zakresie - tylko w nagłej sytuacji (wypadek, zasłabnięcie). Chcąc skorzystać z bezpłatnej pomocy, należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie. Standardowa prywatna wizyta lekarska kosztuje od 16 do 20 USD. Koszt doby w szpitalu wynosi ok. 50 USD (bez kosztów operacji oraz leków).


Bezpieczeństwo:


Zagrożenie przestępczością należy ocenić jako stosunkowo niewielkie (dość rzadkie są kradzieże samochodów, napady rabunkowe w miejscach publicznych itp.). Możliwe jest swobodne i bezpieczne poruszanie się w miejscowościach wypoczynkowych w godzinach wieczornych. Należy natomiast unikać pozostawiania dokumentów oraz rzeczy wartościowych w hotelach, na campingach oraz dokumentów kwaterach prywatnych. Chorwacja nie jest stroną międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione.

Przepisy celne:

Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Zwolnione z cła są: rzeczy użytku osobistego, 200 szt. papierosów, jedna butelka alkoholu, 1 kg kawy lub herbaty na osobę. Sprzęt techniczny oraz do użytku zawodowego (kamera, odbiornik TV i radiowy, magnetofon) powinien być zgłoszony przy wjeździe. Łodzie i jachty na własny użytek można wwozić za okazaniem dowodu własności. Nie podlegają one zgłoszeniu na granicy. Od posiadaczy łodzi bez napędu i kajaków o długości do 3 m nie jest wymagana licencja żeglarska

Banki

Wymieniając walutę należy korzystać wyłącznie z kantorów wymiany, w których nie są pobierane dodatkowe opłaty manipulacyjne - najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie. Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonych dewiz. Cudzoziemcy mogą realizować płatności także za pomocą karty kredytowej: American Express, Diners Club, Eurocard (Master-Card i VISA) - inne nie są honorowane - oraz czeków podróżnych wszystkich znanych banków światowych i agencji turystycznych. Euroczeki oraz czeki bankowe muszą być wymienione w chorwackich bankach na kuny. Zagraniczne waluty można wymieniać na HRK w kantorach, bankach i na poczcie, a także w upoważnionych agencjach turystycznych i hotelach. Wszystkie te miejsca są oznaczone w języku chorwackim - "Mjenjacnica".

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE W POLSCE:

Ambasada Chorwacji w Polsce:
ul. Ignacego Krasickiego 10
02-628 Warszawa
tel. (22) 8441 225, 8442 393
fax 844 0567

PLACÓWKI POLSKIE ZA GRANICĄ:

Ambasada Chorwacji w Polsce:
ul. Ignacego Krasickiego 10
02-628 Warszawa
tel. (22) 8441 225, 8442 393
fax 844 0567



 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 
OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 
  Code and design by new4mat.com Administracja