Strona główna   
O firmie    Dokumenty    Koncesje    Zdjęcia dnia    Galeria    Kontakt
Oferta

Opisy krajów

Informacje
Goście na stronie: 2
Godzina 16:11
Niedziela 15.09.24
Imieniny: Albina i Nikodema

Zdjęcie dnia


Subskrypcja
Podając swój adres e-mail, będziesz informowany o nowych ofertach.

   
  Turcja











Stolica:

Ankara

Powierzchnia:

780 341 km2

Ludność:

65,6 mln

Język:

Turecki, kurdysjki, arabski
ormianski, grecki

Waluta:

Lira turecka (EUR)

Główne miasta:

Istambuł, Efez, Izmir, Ankara
Hopa, Van, Sivas, Bursa

Ustrój:

Demokracja parlamentarna

Głowa państwa:

Abdullah Gul

Sczepienia:

Brak obowiązkowych
szczepień

Wiza:

Obowiązkowa. Wizę turystyczną na 30 dni można uzyskać na granicy, przy wjeździe do kraju.

Zasilanie:

230V Wtyczki typu C, F


Warunki naturalne

Turcja położona jest na dwóch kontynentach, na pograniczu Azji i Europy. Część Europejska, na zachód od cieśniny Bosfor, leży na półwyspie Bałkańskim. Większa część terytorium znajduje się jednak na półwyspie Azja Mniejsza między Morzem Czarnym a Morzem Śródziemnym. Graniczy z takimi państwami jak: Armenia, Azerbejdżan, Bułgaria, Grecja, Gruzja, Irak, Iran i Syria. Wnętrze Turcji, a zarazem Półwyspu Azja Mniejsza, zajmuje Wyżyna Anatolijska podzielona kotlinowatymi obniżeniami i pasami wzniesień. Na północy rozciągają się pasma Gór Pontyjskich oraz Wschodnio-pontyjskich. Na południu - Góry Taurus. Najwyższym wzniesieniem jest góra Ararat (5165 m n.p.m.). Na północy rozciągają się pasma Gór Pontyjskich oraz Wschodnio-pontyjskich. Na południu - Góry Taurus. Niziny zajmują bardzo mały obszar Turcji i znajdują się jedynie na wybrzeżach.

Klimat

Na obszarze nadmorskich nizin panuje klimat łagodniejszy i o większej wilgotności niż w głębi lądu. Opady są bardzo niskie, natomiast zimy bardzo mroźne. Nad Morze Egejskim i Śródziemnym panuje klimat śródziemnomorski. Tutaj opady występują zwłaszcza w zimie. Tereny górskie i wyżynne latem są nawiedzane przez gwałtowne burze, w zimie spotyka się opady śniegu.

Średnie temperatury w Turcji(w °C)

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

-3°

-2°

20°

23°

27°

31°

30°

28°

24°

-2°



Średnie opady - suma opadów mierzona w milimetrach

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

22

25

40

37

25

10

3

2

5

12

15

20

Średnia temperatura wody (mierzona w °C)

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

-

-

-

17

22

23

27

27

26

25

-

-

Ludność

Grupy etniczne: Turcy 80%, Kurdowie 20%, Arabowie 1%.
Grupy wyznaniowe: muzułmanie 100%.

!!! WARTO PRZECZYTAĆ PRZED WYJAZDEM !!!

Wizy:

Od obywateli RP wymagane są wizy, o wizy do Turcji należy się starać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych. Wobec turystów powszechnie stosowana jest praktyka wydawania wiz na granicy (na okres jednego miesiąca - opłata wynosi 10 USD). Wiza miesięczna uprawnia także do jednorazowego przejazdu tranzytem przez terytorium Turcji do krajów sąsiednich. Wiza ta nie może być przedłużona na terenie Turcji. Osoby, które bez zgody władz tureckich przedłużą swój pobyt, zmuszone są do uiszczania przy wyjeździe opłaty karnej o równowartości ok.100 euro. Jeżeli wyjazd nie może nastąpić na skutek wypadku losowego, należy o tym powiadomić Wydział ds. Cudzoziemców Policji Tureckiej.

Paszport:

Przy otrzymywaniu wizy ważność paszportu winna być dłuższa o sześć miesięcy od okresu pobytu. Nie jest wymagane okazanie biletu powrotnego ani posiadanie określonej kwoty pieniężnej. Jeżeli jednak przedstawiciel służb granicznych będzie podejrzewał, że przyjeżdżająca osoba nie dysponuje środkami na swoje utrzymanie, może zażądać udokumentowania posiadania odpowiedniej kwoty pieniężnej.

Meldunek:

Nie ma obowiązku meldunkowego - poza rejestracją dokonywaną w hotelach i pensjonatach.

Prawo jazdy:

Polskie prawo jazdy jest uznawane. Należy zachować szczególną ostrożność w ruchu drogowym zarówno w miastach, jaki na innych drogach publicznych. Kierowcy tureccy traktują przepisy drogowe dowolnie, stąd niebezpieczeństwo wypadków. W Turcji jest dużo dróg górskich, na których należy zachować szczególną ostrożność. W razie wypadku drogowego na prowincji turyści muszą być przygotowani, że zarówno policja, jaki służby sanitarne posługiwać się mogą wyłącznie językiem tureckim (bardzo słaba jest znajomość języków obcych poza miejscowościami turystycznymi).

Ubezpieczenie:

Polskie prawo jazdy jest uznawane. Należy zachować szczególną ostrożność w ruchu drogowym zarówno w miastach, jaki na innych drogach publicznych. Kierowcy tureccy traktują przepisy drogowe dowolnie, stąd niebezpieczeństwo wypadków. W Turcji jest dużo dróg górskich, na których należy zachować szczególną ostrożność. W razie wypadku drogowego na prowincji turyści muszą być przygotowani, że zarówno policja, jaki służby sanitarne posługiwać się mogą wyłącznie językiem tureckim (bardzo słaba jest znajomość języków obcych poza miejscowościami turystycznymi).

Szczepienia i opieka medyczna:

Nie ma obowiązku szczepień. Na wschód od miasta Adana istnieje w lecie zagrożenie malarią, a w górskich okolicach wschodniej Turcji durem brzusznym i czerwonką. Zaleca się ostrożność w spożywaniu wody niewiadomego pochodzenia. W większych miejscowościach jest możliwość uzyskania opieki lekarskiej. W niektórych rejonach wiejskich nie jest to możliwe. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 30 do 55 USD. Cena wizyty u lekarza specjalisty jest znacznie wyższa. Jednodniowy pobyt w szpitalu prywatnym kosztuje od 100 do 500 USD (w szpitalu państwowym od 25 do 50 USD). Standard szpitali prywatnych jest stosunkowo dobry, zbliżony do przeciętnego poziomu zachodnioeuropejskiego. Wszystkie szpitalne zabiegi lekarstwa opłacane są dodatkowo. Standard szpitali państwowych w większości kształtuje się znacznie poniżej poziomu polskich instytucji zdrowotnych. Warunki higieniczne są złe. Pacjenci przebywający w niektórych szpitalach tego rodzaju muszą sobie sami zapewnić wyżywienie.

Bezpieczeństwo:

W różnych rejonach Turcji, a zwłaszcza w Stambule, turyści polscy mogą być narażeni na kradzieże, a czasem na rozbój. Zdarzają się też przypadki namawiania do udziału w przemycie narkotyków. Zaleca się przed opuszczeniem Turcji dokładnie sprawdzić samochód, jeśli był zaparkowany na ogólnie dostępnym terenie, czy nie podczepiono pod nim jakiejś podejrzanej paczki.

Osoby planujące wyjazdy do Turcji powinny uwzględnić fakt, że organizacje kurdyjskie zapowiedziały i sporadycznie organizują ataki terrorystyczne przeciwko turystom. Wybrzeża mórz Czarnego, Egejskiego i Śródziemnego oraz obszary środkowej Anatolii można obecnie zaliczyć do bezpiecznych.

Władze tureckie oficjalnie nie zezwalają na wjazd na tereny wojskowe, które są dość dobrze oznakowane. Nie wprowadzono zakazu podróżowania po województwach objętych stanem wyjątkowym, turyści mogą przejeżdżać przez te tereny na własne ryzyko. Należy jednak zaznaczyć, że udzielanie opieki konsularnej obywatelom polskim na terenach wschodniej Anatolii jest niezwykle trudne i niebezpieczne.

Przepisy celne:

Bez deklarowania można wwieźć dewizy o równowartości do 5000 USD. Sumy powyżej tego limitu należy zgłosić (taką sumę można potem wywieźć). Istnieją ograniczenia celne przy wwozie i wywozie pojazdów mechanicznych oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Pojazdy mechaniczne i niektóre urządzenia elektroniczne są wpisywane przy wwozie do paszportów. W razie kasacji pojazdu spowodowanej wypadkiem wrak winien być przekazany urzędowi celnemu. Załatwianie wszelkich formalności w tureckich urzędach celnych jest bardzo uciążliwe i długotrwałe. Celnicy mogą żądać od podróżnych nie zawsze uzasadnionych opłat.

Obyczaje:

W związku z dominacją islamu turyści winni przestrzegać miejscowych zwyczajów przy zwiedzaniu meczetów i innych obiektów kultu. Podczas ramadanu nie należy w miejscach publicznych spożywać posiłków, zwłaszcza w małych miejscowościach na wschodzie Turcji. Kobiety powinny unikać w niektórych rejonach kraju noszenia ubiorów zbyt prowokujących, nawet na plażach.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE W POLSCE

Ambasada Republiki Turcji
ul. Malczewskiego 32, 02-622 Warszawa
tel.:646-43-21 do 22; fax:646-37-57
e-mail: turkemb@it.com.pl

Wydział Konsularny
tel.:646-43-24

Wydział Handlowy
tel.:646-14-08; fax:646-34-37
e-mail: dtvar@perytnet.pl

PLACÓWKI POLSKIE ZA GRANICĄ

Ambasada RP
Atatürk Bulvari 241
Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara
tel.:(0-090312)467-56-19, 467-33-65; fax.:467-89-63
e-mail: polamb@superonline.com
strona www: www.polonya.org.tr

Konsulat RP w Istanbul
Büyük Çiftlik Sok., Yücel Apt.5/7 Nisantaşi, Istanbul
tel.:(0-090212)291-03-00, 291-03-01; fax.:233-06-18

Konsulat RP w Mersin
Konsul Honorowy: Jan Taşçci (turecki, angielski, niemiecki)
Ismet Inonu Bulvari uysal, apt.4 d.7., 33100 Mersin, Turkey
tel.:(0.090324)232-46-18,233-39-10; fax.:(324) 231-45-31



 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 
OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 
  Code and design by new4mat.com Administracja