Strona główna   
O firmie    Dokumenty    Koncesje    Zdjęcia dnia    Galeria    Kontakt
Oferta

Opisy krajów

Informacje
Goście na stronie: 1
Godzina 9:35
Czwartek 18.07.24
Imieniny: Kamila i Szymona

Zdjęcie dnia


Subskrypcja
Podając swój adres e-mail, będziesz informowany o nowych ofertach.

   
  TunezjaStolica:

Tunis

Powierzchnia:

163 610 km2

Ludność:

9,9 mln 

Język:

Arabski, francuski 

Waluta:

Dinar Tunezyjski (TND)

Główne miasta:

Tunis, Sousse, Gabes

Ustrój:

Republika

Głowa państwa:

Zin Al-Abidin Ben Ali

Sczepienia:

Brak obowiązkowych
szczepień

Wiza:

Obowiązkowa. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Tunezji bez wizy jedynie w ramach wycieczek zorganizowanych przez biura podroży.

Zasilanie:

230V Wtyczki typu C, E


Warunki naturalne 

Tunezja jest państwem leżącym w Północnej Afryce, pomiędzy Morzem Śródziemnym od wschodu i północy, Libią i Algierią. Góry zajmują około 1/3 powierzchni kraju. Na północy jest to wschodnia część Atlasu Tellskiego i Atlasu Saharyjskiego z najwyższym szczytem Dżabal asz-Szanabi o wysokości 1544 m, które rozdziela dolina Wadi Madżarda. W kierunku wschodnim i południowo - wschodnim teren obniża się, przechodząc do terenów nizinnych znajdujących się na wybrzeżu. Na południowym wschodzie wznosi się wyżyna Az-Zahr, która oddziela Wielki Erg Wschodni od niziny przybrzeżnej Al-Dżifara. Południowa część Tunezji zajęta jest przez tereny pustynne - pustynia Remel El Abiod - należące do Sahary.

Klimat

 Na południu Tunezji występuje klimat zwrotnikowy suchy, natomiast na północy podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. 

Średnie temperatury w Tunezji(w °C)

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

13°

16°

19°

23°

32°

33°

31°

20°

16°Średnie opady - suma opadów mierzona w milimetrach

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

65

50

40

30

20

10

5

10

35

50

50

60

Średnia temperatura wody (mierzona w °C)

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

-

-

-

15

17

21

24

26

24

19

-

-

Ludność 

Grupy etniczne: Arabowie i Berberowie 98%, Europejczycy 1%, Żydzi 1%.
Grupy wyznaniowe: muzułmanie 98%, chrześcijanie 1%, Żydzi 1%.

!!! WARTO PRZECZYTAĆ PRZED WYJAZDEM !!!

Wizy: 

Od obywateli RP wymagane są wizy. Wizy wydawane są przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne Tunezji. Obywatele polscy niezależnie od kraju, z którego rozpoczynają podróż, mogą wjeżdżać do Tunezji bez wizy w ramach wycieczek organizowanych przez biura podróży, o ile przedłożą dowód wykupienia pobytu w hotelu w Tunezji.
Wizy tranzytowe wydawane są na 24 godziny przy przelocie samolotem i na okres dłuższy w przypadku korzystania z innego środka lokomocji. 

Paszport: 

Ważność paszportu powinna wyprzedzać co najmniej o sześć miesięcy datę wyjazdu do Tunezji. Przy wjeździe nie wymaga się biletu powrotnego. Wymagana kwota na dzień pobytu w Tunezji nie jest określona.

Meldunek:

Istnieje obowiązek meldunkowy. W hotelach następuje to automatycznie. W innych sytuacjach obowiązek ten ciąży na osobie, u której turysta zamieszkuje.

Prawo jazdy: 

Nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy, ale jest dobrze widziane. Polskie dokumenty są honorowane.

Ubezpieczenie:

Wykupienie ubezpieczenia osobowego, choć nie jest wymagane, jest wskazane ze względu na wysokie koszty pomocy medycznej.

Szczepienia i opieka medyczna:

 
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zalecane są szczepienia przeciw polio i tężcowi.
Wizyta u lekarza kosztuje 15-20 dinarów. Koszt doby w szpitalu publicznym wynosi 30-50 dinarów. W klinikach prywatnych, do których są często kierowani cudzoziemcy, koszt doby wynosi ponad 150 dinarów.
 Podczas pobytu w Tunezji należy pić wodę butelkowaną, inne napoje tylko z puszek lub butelek. Wodę z kranu w dużych miastach należy przegotować. Powinno się spożywać produkty kupione w dużych magazynach lub sklepach oraz stołować się w restauracjach co najmniej średniej kategorii.

Bezpieczeństwo: 

Tunezja jest krajem bezpiecznym dla turystów. Należy się jednak chronić przed kradzieżami kieszonkowymi. Ograniczenia w podróżowaniu mogą występować tylko w pustynnych rejonach południowych (obowiązek posiadania pilota, zgłoszenie trasy, odpowiednie wyposażenie samochodów, meldowanie się na posterunkach wojskowych).

Przepisy celne: 

Nie ma ograniczeń w wwozie dewiz. By móc wywieźć dewizy o wartości do 1000 dinarów, należy przedstawić dowód wymiany z banku. Powyżej wartości 1000 dinarów niezbędne jest zadeklarowanie przy wjeździe kwoty dewiz i poświadczenie deklaracji celnej. Zakazany jest wywóz dinarów tunezyjskich. Dozwolony jest wwóz rzeczy osobistych, a także alkoholi: poniżej 25proc. - dwa litry, powyżej 25proc. - jeden litr. Można wwieźć również 400 papierosów lub cygar lub 500 gramów tytoniu, dwa różne aparaty fotograficzne plus 20 filmów, kamerę filmową plus 20 filmów. Dotyczy to jednak sprzętów używanych. Na nowe wyroby może być wymagane złożenie odpowiedniej kaucji zwrotnej przy wyjeździe. Wwóz psa lub kota wymaga certyfikatów zdrowia i szczepienia.

Obyczaje:

Tunezja jest krajem muzułmańskim, gdzie zarówno zasady religijne, jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Turyści powinni się odpowiednio zachowywać, szczególnie w miejscach publicznych, meczetach itp. Zbyt swobodny ubiór kobiet może powodować niepożądane reakcje. Należy unikać demonstracyjnego spożywania pokarmów i napojów w okresie ramadanu.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE W POLSCE

Ambasada Republiki Tunezyjskiej
ul. Myśliwiecka 14, 00-459 Warszawa
tel.:628-25-86, 628-63-30; fax:621-62-95
telex 812827 amtu pl;
e-mail: at.varsovie@it.com.pl


PLACÓWKI POLSKIE ZA GRANICĄ

Ambasada RP
5, Impasse No 1, Rue de Cordoue, 2092 El Manar I, Tunis
tel.:(+0216)71-873-837, 71-874-843; fax.:71-872-987
e-mail: amb-pologne@email.ati.tn
Wydział konsularny
e-mail: polamba.tunis@email.ati.tn

  

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 
OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 
  Code and design by new4mat.com Administracja